Pavojai vaikiškoje kosmetikoje

Pavojai vaikiškoje kosmetikoje

Indrė Urbanavičienė, nuoroda į straipsnį https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/savijauta/kokie-pavojai-slypi-vaikams-skirtoje-kosmetikoje-1030-629833

Vaikiška kosmetika. Tai dar viena kiekvienai mamai aktuali tema. Aliejukai, kremukai, pudros, šlapios servetėlės, akių negraužiantys šampūnai. Su šiais produktais vaikiška odelė susipažįsta praktiškai iškart atėjus į šį pasaulį. Kurie produktai geriausi ir saugiausi? Ar jų reikia švelniai kūdikio ar vaiko odelei? Kaip teisingai pasirinkti? Užduotis nelengva, bet tikrai įveikiama. 

Kvapas vaikiškuose produktuose

Pirma ir pagrindinė taisyklė renkantis vaikiškas priežiūros priemones – rinktis bekvapes priemones, kurių ingredientų sąraše nėra žodžių “parfum” ar “fragrance”. Kodėl? Todėl, kad kvapų sudėtyje yra visa puokštė alergenų, kurie yra mokslo įrodyti kaip kenkiantys mūsų odai – skatinantys alergines, erzinančias odos reakcijas, lėtinantys odos gijimo procesus ir greitinantys odos senėjimą. Vaikiškos priemonės su kvapais, ypač skirtos tam tikroms problemoms spręsti, gali ne tik nepadėti, bet dar ir lėtinti odos gijimo procesus.

Eteriniai aliejai

Kvapų taisyklė galioja ir eteriniams aliejams, esantiems produktų sudėtyje. Todėl reikėtų būti itin atsargiems renkantis ekologiškus produktus, kuriuose gausu eterinių aliejų. Eteriniai aliejai, lygiai taip pat kaip ir sintetiniai kvapikliai, yra pilni alergenų, kurie lygiai taip pat kenkia odai. Todėl visiškai nereiškia, kad pirkdami ekologišką odos priežiūros priemonę be parabenų, sintetinių medžiagų, dažiklių ar sintetinių kvapiklių, perkate draugišką vaikiškai odelei produktą. Jis dažnais atvejais bus praturtintas eteriniais aliejais, kurių sudėtyje esantys alergenais tikrai kenks daugiau nei daugelis sintetinių priedų.

Dažikliai kosmetikoje

Dažikliai – tai dar vienas ingredientas, kurio tikrai galime išvengti pirkdami priemones savo vaikams. Jie neturi jokios apčiuopiamos naudos, o dedami tik maloniam įspūdžiui sukurti. O vaikai, ypač maži, dažnai kiša pirštukus į burną ir taip šios medžiagos patenka į organizmą. Tepamos išoriškai žalos nepadarys, tačiau patekus vidun, pakenkti gali.

Sodium lauryl sulfate

Taip pat svarbu vengti aršių medžiagų, kurių tikrai yra ir vaikiškose priežiūros priemonėse. Rinkdami dantų pastą (ypač dantų pastą!), prausiklį ar šampuną žiūrėkite, kad sudėtyje nebūtų “Sodium Lauryl Sulfate”. Nors ši medžiaga jau gan seniai įrodyta kaip galinti stipriai suerzinti odą, gamintojai vis dar ramia sąžine deda jį ir į vaikiškus produktus. Rinkitės atsargiai, labiau atkreipdami dėmesį ne į kainą, bet į produktų sudėtį. Brangiuose produktuose, lygiai kaip ir pigiuose, galite rasti ne vieną erzinantį ingredientą.

Talkas vaikiškoje kosmetikoje

Jei naudojate vaikišką pudrą, geriau vertėtų rinktis priemones be talko. Nors dekoratyvinėje kosmetikoje jis dažnai naudojamas ir yra įrodyta, kad nesukelia vėžio, vis tik talkas vertinamas pakankamai prieštaringai dėl įtarimų, kad pastoviai naudojamas gali būti kiaušidžių vėžio priežąstimi. Konkrečių pagrįstų įrodymų dėl jo poveikio žmogui praktiškai nėra, tačiau visada geriau apsidrausti ir vaikiškų pudrų su šia medžiaga nenaudoti. Jį puikiai gali pakeisti kosmetinis kukurūzų krakmolas, sudėtyje įvardinamas kaip “Corn starch”.

Alergenai vaikiškuose kremuose

Dar viena dažna vaikiška problema – nuo vystyklų ir drėgmės paraudusi oda ir bėrimai. Tai renkantis produktą šių problemų sprendimui visų pirma venkite kvapų, dažiklių, o taip pat kitų medžiagų, kurios gali suerzinti ir vaikišką odelę, tokių kaip citrusai, levandos, kamparas, bergamotė ar mėta. Efektyviausi produktai šioms problemoms spręsti turi sudėtyje cinko oksido (zinc oxide). Cinkas turi odą gydančiųjų savybių – ramina uždegimą, veikia kaip antioksidantas, todėl pažeistos odos būklė gerėja greičiau.

Vaikiški kremai nuo saulės

Taip pat labai svarbu parinkti tinkamus produktus apsaugai nuo saulės. Geriau rinktis priemones su natūraliais mineraliniais filtrais – cinko oksidu (zinc oxide) ir titano dioksidu (titanium dioxide). Jie švelnesni vaikiškai odelei, nesukelia alerginių reakcijų ir neerzina odos. Žinoma, jų minusas – sunkiais besiskirstanti konsistencija, paliekanti baltus pėdsakus. Bet gal geriau tai, nei nudegusi oda? Tuo labiau, kad paskutiniu metu gamintojai tikrai patobulėjo ir gali pasiūlyti gerokai lengviau užtepamas ir paskirstomas priemones. Vienintelis dalykas, ko dažnas apsaugos nuo saulės produktų gamintojas nevengia, yra alkoholis. Jo sudėtyje būna tikrai nemažai, jis dažnai eina sąrašo pradžioje, yra keletas populiarių naudojamų jo formų – alcohol denat., alcohol, ethanol, SD alcohol, ethyl alcohol, methanol alcohol. Todėl renkantis filtrus nuo saulės svarbu atkreipti dėmesį, ar nėra šios medžiagos, bent jau kad ji nebūtų ingredientų sąrašo pradžioje ar viduryje. Yra mokslo įrodyta, kad kosmetikos produktuose naudojamas alkoholis turi neigiamą poveikį mūsų odai – lėtina atsinaujinimą, slopina sveikų ląstelių gamybą, pažeidžia odos apsauginį barjerą bei skatina laisvųjų radikalų atsiradimą.
Taigi, jei rinkadami produktus susitelksite į ingredientų sąrąšą, o ne gamintojų teiginius, pakuotės spalvas ar kvapus, tikrai sugebėsite parinkti švelnesnius produktus savo mažiesiems. Taisyklės pakankamai paprastos, belika jas pritaikyti praktikoje.
  

Grįžto atgal